//איך לשמור על המשקל גם בתקופת החגים?

איך לשמור על המשקל גם בתקופת החגים?

תקופת החגים מזמנת לנו רגעים מאושרים בחיק המשפחה, ולפעמים גם הזדמנות לנוח; אך עם זאת – לשומרים על המשקל ועל אורח חיים בריא, החגים מזמנים גם אתגרים לא פשוטים. לפתע, השגרה נשברת בחודש מרוכז של ארוחות משפחתיות גדולות; הארוחות תכופות, מדי שבוע, ולפעמים גם יום אחרי יום; וכמובן, נוסף אלמנט ה- "לא נעים" שגורם לנו לאכול כדי לשמח את המארחים שלנו. הכל נראה טעים, מושקע ומפתה, מונח מול העיניים לזמן רב וחודש שלם כזה עלול להכניס אותנו לסחרור..

ארגז כלים: בול מה שאת צריכה

כמה צעדים פשוטים יסייעו לכם להתכונן לארוחות החג ולצלוח אותן בתחושת קלילות וניצחון:

  • קודם כל: אל תפחיתו בפחמימות (לחם, תוספות חמות, פירות וחטיפים) במהלך היום כדי "לשמור לארוחה"; הפחתה בפחמימות גורמת לנפילת סוכר אשר מעוררת תחושת רעב, וכשרעבים אוכלים הרבה יותר, ובלי בקרה על כמויות.
  • מה אפשר לקזז ולשמור לארוחת החג? חלבונים (בשרים, גבינות וביצים) ושומנים (שמן על כל צורותיו, אבוקדו, טחינה, זיתים, אגוזים ושקדים) – קלוריות המשפיעות באופן עקיף בלבד על רמת הסוכר ולא נדרשת כמות משמעותית כדי לתרום לשובע.
  • הקפידו לאכול ארוחות בוקר וצהריים משביעות בערבי החג, למשל: כריך עם גבינה 5% או ברנפלקס עם חלב לבוקר וכריך עם פסטרמה או סושי לצהריים יספקו את הפחמימות שצריך ויחסכו חלבונים ושומנים לארוחת החג.
  • שלבו בארוחות האלה ירקות חתוכים ללא רטבים, שיתנו נפח לארוחה, יאזנו את ספיגת הפחמימות וימנעו נפילות סוכר.
  • אם אתם מתחילים את היום מוקדם והמרווח בין הארוחות עולה על 3 שעות, שבצו ארוחות ביניים – פרי או חטיף ללא שומנים כמו חצי ספל בייגלה, 5-7 מקלות גריסיני וחטיפי 100 קלוריות למיניהם.

במיוחד, הקפידו לאכול ארוחה קטנה כשעתיים לפני ארוחת החג – למשל, פרוסת לחם עם כף גבינה או פרוסת פסטרמה וירק שישביעו אתכם. לא מסתדר? אחת מהאופציות הקודמות יעבדו גם הן..

יושבים לשולחן – שומרים על פוקוס

הגיע זמן הארוחה, השולחן נראה עמוס ומפתה. כך תצלחו את הארוחה בכמה צעדים פשוטים:

  • הקדישו כמה דקות לבחינת השולחן, ובחרו לעצמכם מראש את מה שתרצו לאכול.
  • מלאו את הצלחת בכל טוב – זה עדיף מאשר לקחת בכל פעם קצת כי כך שומרים על בקרת כמויות ובסופו של דבר אוכלים פחות.
  • סלטים יכולים להטעות – מצד אחד ירקות הם בריאים ומזינים, אך מאידך, בדרך כלל מוסיפים להם רטבים שומניים אשר מעלים את הערך הקלורי שלהם. שומנים הכי משמינים – הם נאגרים בקלות רבה יותר ברקמת השומן בהשוואה לפחמימות. אכלו מהסלטים, אבל קצת, ובטח לא צלחת שלמה או "בהמשכים". דיאטטי – זה לא!
  • שלבו פחמימות וחלבונים – במקום שתי חתיכות דג, קחו דג ופיסת חלה. השילוב מגביר את תחושת השובע ומונע עודפים משני סוגי הקלוריות
  • אכלו לאט- לא צריך טקסים מיוחדים של הנחת המזלג או לספור עד 5 או 10. פשוט מאוד- אל תעמיסו את הביס הבא על המזלג לפני שסיימתם את הביס שבפה.

שתו בין ביס לביס כדי להאט את משך הזמן שלוקח לכם לסיים את הצלחת. הימנעו ממשקאות ממותקים; זכרו שכל כוס מיץ ממותק = לפחות פרוסת לחם, ובכוסות גדולות – הערך הקלורי מגיע אף לשתי פרוסות לחם. מים הם האופציה הטובה ביותר – ואפשר גם משקאות דיאט מוגזים (מיצי דיאט מכילים לא מעט קלוריות ולכן עדיף להימנע מהם).

לשם מה התכנסנו?

בחגים כמו בחגים – הארוחות הופכות להיות חזות הכל. לפעמים הטירוף סביב הבישול והאירוח, במיוחד בתקופה כל כך דחוסה ועמוסה, מייצר חשיבות יתר לאוכל ולארוחות. זכרו שהמפגשים הללו בחגים לא נועדו על מנת לאכול ללא הכרה; הם נועדו כדי לקיים מסורת, ובעיקר כדי לבלות זמנים מאושרים בחיק המשפחה.

הזכירו לעצמכם: אין על לקום מהשולחן בהרגשת ניצחון שלא הגזמנו.

אל תצפו מעצמכם "להיות חזקים"; פשוט תגיעו לארוחה מאוזנים ורגועים כי אכלתם לפי הכללים, ולא תצטרכו לעמוד בבחינות מיותרות של כוח הרצון שלכם..

 

שיהיה לנו חג שמח ושנה טובה, בריאה וחטובה!

 

2017-10-31T11:15:04+00:00